За правните рзапоредби...

Конспекти и разработки по История на българската държава и право, съобразени с актуалното учебно съдържание

За правните рзапоредби...

от marges » Пет Ное 05, 2010 12:09 pm

Моля ви,помогнете ми.В първи курс съм и все още не съм съвсем наясно...Трябва ми инфо за видовете правни разпоредби.Навсякъде срещам само видове правни норми,мисля,че не е едно и също.Бъркам ли?Много правни термини все още не са ми известни...
 
Мнения: 2

Re: За правните рзапоредби...

от atanassoff » Пет Ное 05, 2010 10:09 pm

Разпоредбата е езиковият израз на правната норма. Понятията “норма” и “разпоредба” се диференцират за целите на юридическото тълуване. Тълкуват се единствено правните разпоредби, а не правните норми. Тълкуването е дейност по извеждане същността на правните норми от разпоредбите на закона.

Възможно е разминаване между правна разпоредба и правна норма, при което се налага тълкуване (в тесен смисъл). Ако разпоредбата обхваща по-широк кръг от факти отколкото правната норма урежда се провежда стеснително тълкуване на разпоредбата; ако разпоредбата обхваща по-тесен кръг - разширително тълкуване.

Видовете правни разпоредби следват класификацията на видовете правни норми, поради което е безпредметна отделна класификация. Няма смисъл веднъж да говорим примерно за императивни и диспозитивни норми и втори път за императивни и диспозитивни разпоредби.
Аватар
Администратор
 
Мнения: 972

Re: За правните рзапоредби...

от marges » Съб Ное 06, 2010 3:32 pm

Много благодаря за изчерпателния отговор.Та вие направо ме спасихте!Може би все пак ще си напиша курсовата работа! (smile) Благодаря още веднъж!
 
Мнения: 2

Re: За правните рзапоредби...

от emop » Пон Ное 08, 2010 6:29 pm

Помогнете ми с материали по Видове правни разпоредби за реферат.Благодаря предварително.
 
Мнения: 1

Re: За правните рзапоредби...

от atanassoff » Вто Ное 09, 2010 1:51 am

Прочети коментара ми по-горе и може би сам ще си намериш. Всъщност ти трябват материали за видове правни норми и с уточненията по-горе рефератът ти е готов.
Аватар
Администратор
 
Мнения: 972

Re: За правните рзапоредби...

от DNDankin » Пон Окт 17, 2016 9:46 pm

Студентите от първи курс особено да внимават.
Именно защото правните норми и разпоредбите на закона не се припокриват като понятия, съществува и разминаване в класификациите им.

Както бе отбелязано, разпоредбата е законовия текст.
Не всеки текст от закона обаче изразява една правна норма или неин елемент, не всяка разпоредба в този смисъл е "нормативна".
Някои разпоредби изразяват правни принципи, втори - дават определения, трети - само препращат към други разпоредби, четвърти - могат да сочат някакви цели, които законодателя си поставя и прочее. Тоест "декларативни", "дефинитивни", "препращащи", "бланкетни" и т.н. разпоредби има. Но такива правни норми, колеги, няма.

Видове правни норми =/= видове законови разпоредби

Дори и да се припокриват някъде. Няма да задълбавам.
 
Мнения: 1


Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта
cron