Страница 1 от 1

Поръчителство и чл. 143 и 147 от ЗЗД

МнениеПубликувано на: Пон Юни 21, 2010 5:15 pm
от jolkata6
Здравейте! Бихте ли разяснили чл. 143, ал. 1 и чл. 147, ал. 1 от ЗЗД? Относно чл. 143: Как точно поръчителя следва да уведоми кредитоискателя, че ще плати дължими вноски по кредита вместо него (когато кредитоискателят не плаща и се крие) - по какъв начин става уведомяването (има ли специални формуляри)? Става въпрос за необслужван кредит, по който все още не е издаден изпълнителен лист.
Относно чл. 147, ал. 1: Ако не е изтекъл срокът на договора, достатъчно ли е при необслужване на кредита повече от 6 месеца и същевременно липса на иск от страна на банката срещу длъжника, поръчителят да се позове на чл. 147, ал 1 и да се освободи от поръчителство? Как поръчителят разбира, че няма предявен иск срещу длъжника за период от 6 месеца - този иск всъщност изпълнителния лист ли е?