Изпит

Статут на гражданскоправните субекти. Видове субекти. Физически и юридически лица. Държавата като особен субект на правото. Субективно гражданско право и правно отношение. Правни сделки. Недействителност на правните сделки. Представителство. Давност.

Разработки по Гражданско право - обща част

Re: Изпит

от NicoDim » Вто Апр 14, 2009 3:19 pm

Честно да си кажа не знам! Аз просто написах това което ни е казал. И плюс това вече започва да ми писва от цялата тази история с изпитите (angry).
Аватар

от NicoDim » Вто Апр 14, 2009 3:24 pm

Може ,прочее да става дума за фикцията ,че Мими може да взема решения сама. Така изключваме другите фактори като например това ,че Мими е малолетна, че трябва съгласие на родители и т.н. Само и единствено в този случай въпросът би бил адекватно зададен.Това поне е мое мнение (idea) .
Аватар

от atanassoff » Вто Апр 14, 2009 3:59 pm

Фикцията за малолетния като нунции не е нормативно закрепена;

чл 4. ЗЛС Лицата от 14 години до навършване на 18-годишна възраст са непълнолетни.
Те извършват правни действия със съгласието на техните родители или попечители, но те могат сами да сключват обикновени дребни сделки за задоволяване на текущите им нужди и да разполагат с това, което са придобили със своя труд.

Не се изисква родителско съгласие единствено за дребни сделки със специфична цел: задоволяване на текущи нужди.
Аватар
Администратор

от northern-star » Вто Апр 14, 2009 5:49 pm

По повод това как се унищожава дарение, откъде извеждаме отговора, че е по съдебен ред?
Аватар

от NicoDim » Вто Апр 14, 2009 6:59 pm

Чл.226.ал.3 " Нищожное и дарението когато то ,..., са противни на закона и на добрите нрави..." във връзка с чл.227 ,ал.3 :" Искът може да се предяви в едногодишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отменяване на дарението."
производството се води по общия исков процес (ГПК ,Част ІІ ,Глава 13 ,раздел І ,чл.124,ал1).
Аватар

от NicoDim » Вто Апр 14, 2009 7:00 pm

P.S. горепосочените чл.226 и чл.227 са от ЗЗД.
Аватар

от atanassoff » Вто Апр 14, 2009 7:20 pm

По принцип унищожаването на сделки става по съдебен ред. Искът е конститутивен.

А нищожността може да се обяви или да не се обяви от съда - разлика няма - сделката не произвежда действие. Когато се прогласява по съдебен ред по искане на заинтересовано лице искът е установителен. Нищожността може да се обяви и с възражение.
Аватар
Администратор

от northern-star » Вто Апр 14, 2009 8:11 pm

Да. Онова, което ме смущава, е, че става въпрос за обувки на висок ток. :)
Но както и да е :р
Аватар

от atanassoff » Вто Апр 14, 2009 9:10 pm

Ами казусът няма практическо значение за жалост - това е кофти.

Иначе на вниманието на всички:

Тестове по ГП в legaltheory.org

(i) http://www.legaltheory.org/index.php?rid=52&pid=2
Аватар
Администратор

от NicoDim » Вто Апр 14, 2009 9:21 pm

northern-star написа:Да. Онова, което ме смущава, е, че става въпрос за обувки на висок ток. :)
Но както и да е :р

Колега ,това не бива да ви смущава - просто приемете ,че става дума за "движима вещ ,чието обективно проявление "са обувките на висок ток (bigsmile) .
Аватар

ПредишнаСледваща