Изпит

Статут на гражданскоправните субекти. Видове субекти. Физически и юридически лица. Държавата като особен субект на правото. Субективно гражданско право и правно отношение. Правни сделки. Недействителност на правните сделки. Представителство. Давност.

Разработки по Гражданско право - обща част

Re: Изпит

от northern-star » Сря Мар 25, 2009 4:56 pm

29 април, в 272, 12ч.
Аватар
 
Мнения: 307

Re: Изпит

от Калев » Сря Мар 25, 2009 5:31 pm

Мерсиии! (happy)
Аватар
Модератор
 
Мнения: 137

Re: Изпит

от Syrian » Съб Мар 28, 2009 8:52 pm

Т.е. след като не съм го взел изпита, отивам на 29-ти април от 12 в 272 ...
Аватар
 
Мнения: 29

Re: Изпит

от Darkness » Нед Мар 29, 2009 1:04 am

няма да си сам ще те подкрепям !
Аватар
 
Мнения: 11

Re: Изпит

от vicky87 » Пон Мар 30, 2009 1:21 pm

Само искам да попитам на 29 април при Матеева ли ще е ?
 
Мнения: 6

Re: Изпит

от northern-star » Чет Апр 02, 2009 6:44 pm

Изпитът ще е и за студентите на проф. Русчев, и за тези на доц. Матеева, ще е универсален и ще е в един и същи ден и час.
Аватар
 
Мнения: 307

Re: Изпит

от Дени » Пет Апр 03, 2009 12:52 am

Искам да попитам, защото има задочен спор сред колегите - изпититът при Русчев писмен ли е, устен ли е, писмено-устен ли е? Ако някой карал го миналата година знае със сигурност, да каже, че наистина настана смут (thinking)
Аватар
 
Мнения: 22

Re: Изпит

от northern-star » Пет Апр 03, 2009 10:21 am

Изпитът ще е писмен. Не се знае още дали ще е тест, казус или развиване на въпроси. Или някаква комбинация от тези, но няма да има устна част.
Аватар
 
Мнения: 307

Re: Изпит

от NicoDim » Вто Апр 14, 2009 2:43 am

northern-star написа:Изпитът ще е писмен. Не се знае още дали ще е тест, казус или развиване на въпроси. Или някаква комбинация от тези, но няма да има устна част.

Колеги,
по време на последната лекция на проф. Русчев ,на 2-ри курс задочно обучение ,той ни каза ,че изпитът е писмен и ще се състои в две части
1.Тест(с уточнение от моя страна ,че е възможно да не съм чул добре за което се извинявам (blush)
2.Казус
като ни даде примерен казус ,цитирам:
"Един ден 14-годишната Мими ,донесла в къщи красиво опакован подарък ,който ,след разтварянето му , се оказал чифт обувки на висок ток.
След като майка и я попитала ,откъде е взела този подарък , Мими отговорила ,че съседката Иванова и ги била подарила ,по повод на рождения и ден който бил миналата седмица.Възмутена ,майката на Мими върнала обувките на Иванова. Последната отказала да ги приеме с мотива "Подарък не се връща".
1.Каква сделка е дарението на движимата вещ:
а.едностранна сделка
б.едностранен договор
в.двустране договор
г.несъвършен двустранен договор
д.реална сделка
е.консенсуална сделка
Верен отговор:б.едностранен договор
2.От кой момент се счита ,че дарението е сключено:
а.В момента в който Мими е взела подаръка
б.в момента в който Мими е отворила подаръка
в.от момента на одобрението съотв- неодобрението на родителя
Верен отговор:а
3.Валидно ли е дарението на Иванова?
а.Да ,защото като едностранна сделка ,дарението не се нуждае от приемане
б.да ,непълнолетните могат и сами да сключват сделки с обект с толкова ниска стойност
в.да,непълнолетните могат да сключват всякакви сделки
г.да ,защото по тази сделка Мими получава само права
д.не,защото Мими няма съгласието на поне единия си родител
е.не , защото не е спозена законовата форма
Верен отговор:д.
4.Как се квалифицира сделка ,сключена от едно лице ,без съгласието на родителите му,ако такова е изискуемо?
а.непълно действителна
б.нищожна - не отговаря на изискването на чл.9 от ЗЗД за добрите нрави
в.абсолютно симулативна
г.унищожаема ,поради липса на съгласие(чл.27 от ЗЗД)
Верен е последния отговор.
5.Ако сделката е недействителна , как може да бъде потвърдена?
а.не може ,защото недействителността от която страда не може да се санира
б.с едностранно волеизявление от Мими до Иванова в писмена форма
в.с едностранно волеизявление от майката или бащата на Мими до Иванова в писмена форма
г.с устно едностранно волеизявление от майката или бащата на Мими до Иванова
д.с устно едностранно волеизявление от двамата родители към Иванова
Верен отговор:б.
6.Може ли Мими да унищожи дарението?
а.да - не е могла да разбира и води действията си
б.да,защото е недееспособна
в.да ,поради грешка
г.не , защото дарението не я уврежда
д.да ,поради лепса на одобрение
е.не , поради непълнота
Верен отговор:е. ,по чл.32 от ЗЗД
8. По какъв ред може да се унищожи дарението ?
а.съдебен ,чрез иск
б.съдебен,чрез иск или възражение
в.извънсъдебен ,чрез устно волеизявление
г.извънсъдебен,чрез писмено волеизявление
д.извънсъдебен чрез възражение
Верен отговор:а."
И накрая завърши ,с това ,че ще има две дати - едната през април (както каза колегата по-горе на 29), а другата през юни, и че той ще бъде на дата през април а доц.Матеева - през юни.
Не знам колеги но стана много голяма каша с ПЕС което ни натресоха този семестър.
Желая ви спорна сесия.
Аватар
 
Мнения: 29

Re: Изпит

от atanassoff » Вто Апр 14, 2009 8:49 am

Тестът не е особено труден - лично аз се позамислих повече на две места и според дадените отговори и в двете имам грешки. Единствено се чудя дали този въпрос:

5.Ако сделката е недействителна , как може да бъде потвърдена?
а.не може ,защото недействителността от която страда не може да се санира
б.с едностранно волеизявление от Мими до Иванова в писмена форма
в.с едностранно волеизявление от майката или бащата на Мими до Иванова в писмена форма
г.с устно едностранно волеизявление от майката или бащата на Мими до Иванова
д.с устно едностранно волеизявление от двамата родители към Иванова
Верен отговор:б.


Мисля, че има грешка - верен отговор Б - "с едностранно волеизявление от Мими до Иванова в писмена форма" Как сделката ще бъде санирана без волята на родител?! А и нали вече имаме волята на Мими, която е "приела" дарението. Мисля, че верният отговор е "Г".

Арг.

Чл. 73. СК (1) Всеки от родителите може сам да представлява малолетните си деца и да дава съгласие за правните действия на непълнолетните си деца само в техен интерес.

чл. 3. ЗЛС Лицата, които не са навършили 14-годишна възраст, са малолетни.
Вместо тях и от тяхно име правни действия извършват техните законни представители - родители или настойници.

чл. 4. ЗЛС Лицата от 14 години до навършване на 18-годишна възраст са непълнолетни.
Те извършват правни действия със съгласието на техните родители или попечители, но те могат сами да сключват обикновени дребни сделки за задоволяване на текущите им нужди и да разполагат с това, което са придобили със своя труд.
Аватар
Администратор
 
Мнения: 972

ПредишнаСледваща

Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта