Кога възниква българското право?

Предмет, система и извори на историята на българската държава и право. Българското право през Първото и Второто българско царство. Българско обичайно право по време на османското владичество. История на новобългарските държава и право.

Разработки по ИБДП

от atanassoff » Нед Окт 07, 2007 3:44 pm

И ето един въпрос за $ 1 000 000 (wink)

Традиционно лекциите по ИБДП започват някъде от създаването на Аспаруховата държава (681). Тогава ли обаче възниква и българското право? Може би трябва да се замислим възможно ли е самобитността на един народ да се съхрани след Великото преселение, а и преди това? Смешно е да се твърди, че народът ни е оцелял благодарение на някакви културни традиции и обичаи. Какво остава тогава? Може ли да говорим за едно неписано българско право? Едно право на българските родове, чиито правила са били задължителни по силата на родовата структура, по силата на кръвта, на "старшинството"...

Според темата е не просто интересна, а и актуална, тъй като "българският род" е едно от нещата, които биха могли да бъдат извор на национално самочувствие. Може ли това да е изконна българска ценност от незапомнени времена?
Аватар
Администратор

Re: Кога възниква българското право?

от Сенки и прах » Сря Яну 07, 2009 5:08 pm

Не знам защо никой не е отговорил толкова дълго време - това са 1 000 000 $ (bigsmile)

Според мен българското право възниква много преди създаването на Аспаруховата дуржава.Но никой не го осъзнава като право тогава.То е просто сбор от определени виждания за света.От тези виждания се формират различни норми,които имат формата на заповеди.Вижданията на древните хора са свързани с митологията им.Преди да се създаде България или дори Велика България ние сме били част от Тюрския хаганат .Това е оказало влияние върху нас.Тяхната митология ни е повлияла.Повлияла ни е също и китайската митология.Всъщност толкова назад във времето всичко е прекалено размито и не може да се каже нищо със сигурност.Но веднъж формирани в колективното сънание, културните традиции не се променят лесно.Те се предават от поколение на поколение и се запазват в етноса - превърщат се в неписано право.Колко хора в Древността са можели да пишат,че да има писано право?Нормите на неписаното ни право наистина са били задължителни по силата на родовата структура-раждаш се в българско семейство и си закърмен с български обичаи(които са неписани обичайни норми).

Малко ми е трудно да си представя тези норми като ценност или повод за самочувствие.За мен те просто са си тук.Това е защото упорито ми е преподаван национален нихилизъм 5 години.

ПС:Не можем да посочим точна дата на възникването на българското право.Това е процес,който е продължил столетия наред.

от aum » Сря Яну 28, 2009 2:21 pm

Хм...така или иначе този въпрос отпада за изпита (bigsmile)
Аватар

от atanassoff » Нед Фев 01, 2009 1:46 am

Сенки и прах написа:Не знам защо никой не е отговорил толкова дълго време - това са 1 000 000 $ (bigsmile)

Абе и аз това се чудя. Жалко че никой не се включи по-рано и се наложи да деноминирам парите с 5-6 нули поради рекордно "ниската" инфлация (според правителството, медиите, но не и според хората - но какво разбираме ние).

По темата.

Прав(а) си относно това, че точна дата не може да бъде определена - най-малкото за това са необходими исторически изследвания и анализи (а не само юридически).

Прав(а) си още и относно множеството фактори, влияещи върху правото респ. законодателството.

Съгласен съм и със следното, което каза "Но веднъж формирани в колективното сънание, културните традиции не се променят лесно.Те се предават от поколение на поколение и се запазват в етноса - превърщат се в неписано право." Обичаят в правото (един от преките!!! източници на правото и днес) е убеждение за задължителност и санкция на една неписана обществена норма. Следователно това убеждение е надграждано с времето и премахването на неговата задължителност далеч не е бърза и лесна работа.

Без оглед на писаното от мен преди месеци обаче искам да вкарам една контратеза:
Межу разпаденото на Влика България и Аспаруховата държава има период от време. Двете държави разкриват териториални, етнически и политически разлики. Голяма част от старобългарския етнос въобще не присъства в Аспаруховата държава, която е основана в съвсем различни географски граници. Новата държава се създава по волята на Аспарух без взаимодействие с водачите на останалата част от българския етнос. И така - можем ли да кажем че ако Аспарух основава една нова държава, то тази държава започва изграждането и на едно ново право, съобразено изцяло с новите обществени, географски, политически и икономически условия, в които се намират българите?
Аватар
Администратор

от Сенки и прах » Сря Фев 25, 2009 12:56 pm

atanassoff написа:
Без оглед на писаното от мен преди месеци обаче искам да вкарам една контратеза:
Межу разпаденото на Влика България и Аспаруховата държава има период от време. Двете държави разкриват териториални, етнически и политически разлики. Голяма част от старобългарския етнос въобще не присъства в Аспаруховата държава, която е основана в съвсем различни географски граници. Новата държава се създава по волята на Аспарух без взаимодействие с водачите на останалата част от българския етнос. И така - можем ли да кажем че ако Аспарух основава една нова държава, то тази държава започва изграждането и на едно ново право, съобразено изцяло с новите обществени, географски, политически и икономически условия, в които се намират българите?

И да и не.Според мен.
Няма как да знам но преполагам от това,което знам - когато Аспарух е основал България в нея започват да действат множество обичайно правни системи.Има административен дуализъм - славяните си се съдят по свои закони,а прабългари по техни.Интерсно как ли са се решавали въпросите когато страни по казуса са били славянин и прабългарин.Дали ханът е налагал своята воля,опирайки се на войската си?Или някой от неговите подчинени е решавал случая?Или славянския вожд се е налагал над подчинените на хана и се е намесвал?Може би са се договаряли...
Отначало всички са си запазили обичайте.Нищо ново не се е случило освен,че са се съюзили.Но с течение на времето двата етноса започват да се смесват.И обичаите им се смесват.Кокато хан Крум създава своите закони са изминали три-четири поколения от създаването на България.Със сигурност е имало и смесени бракове по това време - на славяни и прабългари.Значи едновременно със смесването на обичайте се създава позитивно право,което е изцяло съобразено с новите условия,в които се намират прабългарите.
То почива върху обичайноправни норми,а други норми са изцяло създадени по волята на хана.
Доколко славянските обичаи са дали отражение в Крумовото законодателство - не знам.Но предполагам,че ханът е имал огромен авторитет(след военните му победи) и никой славянски вожд не е искал да му противоречи.
Затова той е наложил своята воля и така е започнало изграждането на ново право.