Банково право

Понятие за Търговско право, Видове търговци, Търговски сделки, Договори, Несъстоятелност. Нормативна уредба.

Разработки по ТП: Първа част

Разработки по ТП: Втора част

Банково право

от Josefinne » Съб Апр 17, 2010 8:18 pm

Здравейте, колеги!
Тази година датата за Банково право е 29. 04. 2010г за четвъртокурсниците в задочна форма на обучение.
Исках да попитам, някой има ли някакви материали ? Учебник намерих на Марио Бобатинов.
Аватар
Администратор

Re: Банково право

от Josefinne » Чет Апр 22, 2010 1:29 pm

Колеги, моля ако някой има конспекта по Банково право, да го качи, защото Кискинов не е счел за нужно.
Отпадащите въпроси са: 5, 7, 8, 9, 13 и 23.

Благодаря предварително!
Аватар
Администратор

от iceman2011 » Пет Апр 23, 2010 8:54 am

Изпитът писмен ли ще е и най-общо какво ще представлява? Гледам, че няма посочена зала и час??? Конспект ще намеря по-късно днес. Отпадащите въпроси сигурни ли са, кой ги посочи?
Мерси предварително!

от balletlover » Пет Апр 23, 2010 1:47 pm

Ще може да избираме между писмен и устен. Писменият ще е върху части от въпросите, а устният върху два цели въпроса. Отпадащите въпроси са посочени от лектора - Анета Антонова (не съм сигурна за титлата, мисля, че е асистент).
Аватар

от iceman2011 » Пет Апр 23, 2010 11:53 pm

В коя зала е изпита, в колко часа?

Конспект по Банково право

1. Банково право - предмет и източници. Място на БП в Търговското право.
2. Субекти на банковото право – кредитни и финансови инститъции. Видове. Правен режим на финансовите институции.
3. Централна банка – правен режим. Функции и място в банковата система. Устройство и управление на БНБ.
4. Търговски банки - понятие, учредяване и управление. Видове търговски банки.
6. Надзор върху дейността на търговските банки. Организация на банковия надзор. Квестор.
10. Безкасово плащане – понятие и видиве.
11. Банкови сделки – понятие и видиве.
12. Банков влог. Страни, форма, предмет, действие. Видове.
14. Банкова сметка. Видове банкови сметки.
15. Банкова карта – понятие. Видове банкови карти. Договор за банкова карта.
16. Банков кредит. Елементи на договора. Видове кредити. Сравнение с договора за наем.
17. Акредитив – същност и страни. Видове. Договор за откриванена акредитив. Плащане. Възражения на банката.
18. Договор за наем на сейф – елементи на договора, действие, правна същност.
19. Банково инкасо. Банково документарно инкасо – понятие, елементи, действие.
20. Банков превод - понятие, елементи, действие, изпълнение, оттегляне. Грешки.
21. Банкова гаранция. Правна същност, елементи, видове. Плащане. Възражения на банката. Отгараничаване от поръчителството.
22. Ликвидация на банка. Доброволна и принудителна ликвидация.

от Josefinne » Пон Апр 26, 2010 6:14 am

Колега, благодаря Ви за конспекта. Можете да ползвате този линк, за да черпите информация относно предстоящите изпити. От университета не дават повече информация:

http://law.uni-sofia.bg/Pages/ais.aspx
Аватар
Администратор

от Josefinne » Вто Юни 15, 2010 11:24 am

Въпросите днес бяха:
1. Финансови институции
2. Междубанково плащане

Изпитът беше писмен, времето беше 1ч, което се оказа предостатъчно.
Поздрави на всички, които се явиха, стискам Ви палци, стискайте ми и на мен, колеги (yes)
Аватар
Администратор

от jbblaskovitz » Чет Май 26, 2011 5:51 pm

Здравеите,колеги. Моля ви,ако някои има конспект по Банково право за изпита на задочниците,който ще се проведе на 01.06 от 11 часа в 292, да го качи тук.Много ще съм ви благодарен,както и за всякаква информация за изпита..:) Благодаря предварително :)
Аватар

от aahz » Нед Май 29, 2011 6:23 pm

В сайта на факултета има програма по Банково право - http://law.uni-sofia.bg/Kat/gp/BP/DocLib/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0%20%D0%BF%D0%BE%20%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%20%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE.pdf, тя е достатъчен ориентир, тъй като форматът на изпита не е обвързан с върпосите по конспект, а е подобен на изпита по ГП при проф. Матеева - т.е. 5-6 въпроса, които са части от въпрос по конспект, като се предоставя един час за писане. Единствената тема, която отпада е вътрешнобанковият контрол.
Модератор

от jbblaskovitz » Пон Май 30, 2011 12:38 pm

Колега,благодаря ви за информацията, и аз така си мислех-да се ориентирам по учебния план :) Желая ви успех, ако и вие ще се явявате..:)
Аватар